Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği

onurbeyKurucu Doktorumuz Onur Serger lisans eğitimini Marmara üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde tamamladıktan sonra doktora eğitimini Yeditepe Üniversitesinde Pedodonti Anabilim Dalı’nda tamamladı. TÜBİTAK tarafından desteklenen “B.Bifidum DN-173010  içeren probiyotik meyveli yoğurt tüketen çocuklarda dental plak ve tükürükteki ağız-diş sağlığı ile ilgili bakterilerin araştırılması” başlıklı doktora tezini hazırlayarak doktor unvanını almıştır.

Pedodonti yani Çocuk Diş Hekimliği anabilim dalı, ağız ve diş sağlığının temellerinin atıldığı, bireyin tüm hayatını etkileyecek 0-16 yaş arası kritik dönemi kapsayan, bebek, çocuk ve gençlerin ağız ve diş sağlığını koruyup takip eden bölümdür. Ana amaç çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlıklı olarak korunmasını, çürük, travma, kalıtımsal ve benzeri etkenlerin bu dişlerde oluşturduğu sorunların giderilmesini sağlamaktır.

Ebeveynlerin Pedodonti ile ilgili en önemli sorusu Bebeğimin ilk diş hekimi muayenesini ne zaman yaptırmalıyım?’dır. Dünya Sağlık Örgütü (World Health Organisation-WHO) ve Amerikan Pediatrik Diş Hekimleri Birliği ilk diş hekimi muayenesinin ilk diş çıktıktan sonra yapılmasını (genellikle 6 ay – 1 yaş arasında) önermektedir.

Pedodonti alanındaki ana işlemler:
1- Koruyucu Uygulamalar
eeSüt dişleri toplam 20 tanedir. Süt dişleri çocuğun sağlıklı beslenmesini sağlamanın yanında, konuşmanın gelişiminden de sorumludur. Süt dişlerinin bireyin hayatı boyunca devam edecek ağız ve diş sağlığına en büyük etkisi de, kalıcı dişlere rehberlik etmeleridir. Kapladıkları alanı kalıcı dişleri için korurlar. Dolayısıyla herhangi bir erken çekim söz konusu olduğunda bu doğal süreç sekteye uğrar ve kalıcı dişin gelişimi olumsuz etkilenir.

Pedodonti Ana Bilim Dalı’nın birinci amacı, ağız ve diş sağlığı sorunlarının oluşmasını önleyici tedbirler almak ve çocukları çürüksüz bir geleceğe yönlendirmektir. Bu birincil amaçla uygulanan işlemlere Koruyucu Diş Hekimliği Uygulamaları denir.

a) Ağız ve Diş Sağlığı Eğitimi (Çocuk + Ebeveyn)
pp

b) Fissür Örtücü (Diş Aşısı)
fi
Fissür Örtücü: Azı dişlerinin çiğneyici yüzeylerindeki derin, girintili ve çürümeye meyilli olukları (fissürleri) kapatıp, bakterilerin buraya ulaşmasına izin vermeyen ve böylece çürüğü önleyen akışkan bir dolgu maddesidir. Fissür örtücü uygulaması da azı dişlerinin çürüğe elverişli girinti ve oluklarında besin birikimini önlemek, bu yüzeyleri daha kolay fırçalanır hale getirmek ve çürük riskini minimuma indirmek amacıyla bu akışkan sıvının Pedodontist tarafından diş yüzeyine uygulanması işlemidir. Bu uygulamalar Pedodontist tarafından 6 ayda bir kontrol edilmelidir.
Olası bir dolguya neden olacak çürüklerden korunmanızı sağlayacak fissür uygulamaları tüm çocuklara uygulanmalıdır.

c) Flor Uygulamaları
ddd
Flor: Dişlerin çürümesini önleyen, dişlerin yapısını kuvvetlendiren bir element.
Yeni çıkmış dişlerin diş minesi henüz tam olarak olgunlaşmamıştır. Dolayısıyla bu yeni çıkmış dişler çürüğe karşı daha dirençsiz ve çürük oluşumuna yatkındırlar. Flor, henüz tam olarak olgunlaşmamış diş minesini kuvvetlendirerek dişi dış etkenlere karşı korur, olası diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur. Tüm dişlerin tüm yüzeylerine uygulanabilecek flor jelin, doğru uygulandığında hiçbir yan etkisi yoktur.
Hastalara rahatça uygulanabilecek koruyucu bir tedavi olan Flor uygulaması, çocukların bulunduğu çürük risk grubuna göre değişmekle birlikte, ortalama 6 ayda bir Pedodontist tarafından uygulanmalıdır.

2- Diş Çürüğü Tedavileri
yyDiş çürüğü, diş üzerindeki bakterilerin besinleri fermente etmesi sonucu üretilen asitlerle, diş sert dokularının yıkımıyla başlayan bir hastalıktır.
Tedaviler çürüklerin temizlenmesi, dolgu işlemleri, enfeksiyon ilerlemiş ise sinir tedavilerinin yapılması ve olay çok ilerlemiş ise dişin çekilmesi ile sağlanmaktadır.

3- Diş Travmaları
Çocuklarda en sık görülen önemli diş sağlığı sorunlarından biri de travma nedeniyle oluşan diş kırıkları, dişin yerinden çıkması veya yer değiştirmesi gibi durumlardır. Diş travmalarının olası zararlarından korunmak için travma şekli ve büyüklüğü nasıl olursa olsun eğer bilinç kaybı, kanama, denge kayıpları, baş ağrısı, kusma, bulantı, konuşma zorlukları gibi genel sağlık durumu ile ilgili bir problem yoksa en kısa sürede mutlaka Pedodontistinize başvurmalısınız. Bu gibi durumlarda hastanın yaşı, yaralanmanın derecesi, bölgesi, ilgilendirdiği dokular ve hastanın genel durumu dikkate alınarak, gerekli tedavi yapılır.

4- Yer Tutucular
44

Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan daimi dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla daimi dişin gömük kalmasını veya çıkmaması gereken, farklı bir yerden çıkmasını, dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemeye yarayan apareylerdir.

Pedodonti – Çocuk Diş Hekimliği ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da randevu almak için İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.