Ortodonti

ORTODONTİ NEDİR? NEDEN UYGULANIR?
Çene içerisinde veya üst ile alt çene arasındaki dişsel ve kemiksel anomalileri, düzensizlikleri tedavi etmeye yönelik diş hekimliği dalıdır.
Güzel ve estetik bir gülümsemenin ötesinde Ortodonti ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.
Diş teli uygulaması gibi ortodontik tedaviler, düzgün sıralanmayan, çapraşık dişleri düzeltmek için uygulanır. Bu sorunlar ortadan kaldırılınca ağız sağlığınız da korunmuş olur. Çapraşık dişlerin temizlenmesi zor olduğu için çürük ve diş eti hastalıklarına sebep olabilir.
Diş hekiminiz röntgen ve diğer araçları kullanarak ortodonti tedavisine ihtiyacınız olup olmadığına karar verir.
orrTedavi ne zaman başlamalıdır?
Ortodonti için en uygun yaşlar 10 ile 16 yaş arasıdır. Bu dönem çocukların çene-yüz gelişiminin en yoğun olduğu dönemdir. Dolayısıyla bu dönemde yapılacak ortodontik tedavilerle dişlerin düzeltilmesi daha hızlı ve kolaydır. Çene kemiklerindeki sorunlara (Örnek: Alt çenenin olması gerekenden daha önde konumlanması veya üst çenenin büyük olması) ortodontistler küçük yaşta müdahale ederek daha erken ve kısa zamanda çözebilmektedirler. Bu nedenle özellikle kendilerinde çene veya diş çapraşıklığı olan anne-babalar çocuklarını 7-8 yaşında bir ortodontiste götürerek çocuklarının aynı problemleri yaşama ihtimalinin önüne geçebilirler.
Ancak hastalar herhangi bir yaşta diş teli takabilirler. Günümüzde her geçen gün daha fazla erişkin diş teli takmaktadır.

Ortodonti tedavisi sırasında nasıl bir bakım uygulamalıyım?
Diş tellerinde yiyecek parçalarının ve bakteri plağının birikebileceği çok küçük açıklıklar bulunur. Bu durum lekelenmeye, beyaz noktalara, diş çürüğüne ve diş eti hastalığına neden olabilir. Bu nedenle her öğünden sonra dişleri fırçalamak ve diş ipi kullanmak önemlidir.

En yaygın ortodonti tedavisi diş telleridir:
Ortodonti tedavisi bantlardan, tellerden ve braketlerden oluşur. Dişleri yavaşça doğru konumlarına yerleştirirler. Bu şekilde dişlerinizin karşılıklı ilişkisi düzelir.
Farklı tiplerde diş telleri vardır. Diş hekimi teşhise göre bu çeşitlerden en uygun olanına karar verir.

Ortodonti ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da randevu almak için İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.