Inlay ve Onlay Diş Restorasyonları

33
Inlay ve Onlay diş restorasyonu dolgu yapılabilecek yeterli diş dokusunun olmadığı veya kaplanacak derecede zarar görmemiş dişlere uygulanan bir estetik tedavi yöntemidir. Inlay diş dolgusuna benzer, dişlerin çiğneme yüzeyinde  bulunan tepecikler (tüberkül) arasında yer alır. Onlay ise bir ya da daha fazla tepeciği birden örter. Inlay ve Onlay dolgular kompozit veya seramikten hazırlanabilir. Kullanılacak malzeme diş muayenesinden sonra kararlaştırılır.

Kanal tedavisi uygulanmış ya da ileri derecede çürümüş dişlerde çürük temizlendikten sonra geriye kalan sağlam diş dokusu diğer estetik uygulamaların yapılması için yetersizdir. Bu durum dişin komşu dişlerle kontak kurmasını engeller. Tedavi edilmesi gereken diş komşu dişlerle temas etmezse tüketilen gıdalar arada birikir, diş dokusunda ve diş etlerinde sorunlara neden olur. Inlay ve onlay model üzerinde hazırlanır, dolayısıyla da istenilen anatomik form ve kontak kolaylıkla sağlanır. Ayrıca klasik dolgu materyaline göre aşınmalara ve çiğneme basınçlarına daha dayanıklıdır.

Inlay ve Onlay Diş Restorasyonları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da randevu almak için İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.