DİŞ HASSASİYETİ NEDİR?

DİŞ HASSASİYETİ NEDİR?

Diş hassasiyeti sıcak-soğuk yiyecek ve içecekler tüketildiği zaman dişlerde hissedilen sızı ve ağrılardır. Bazen hassasiyet derecesi o kadar yüksektir ki, soğuk hava ya da oda sıcaklığında su tüketimi bile dişlerde sızıya sebep olabilir

Diş hassasiyeti, diş etlerinin dişlerden uzaklaşması ya da vücudun en sert tabakası olan, diş yüzeyini kaplayan mine tabakasının aşınmasından kaynaklanıyor olabilir.

Diş etlerinin dişlerden uzaklaşması yani diş eti kaybı-çekilmesi düzenli diş fırçalama ve diş ipi uygulamasının ihmal edilmesi sonucu veya çok sert diş fırçalama sonucu ortaya çıkabilir. Unutmamak gerekir ki, sert fırçalama dişlerin daha iyi temizlenmesini sağlamaz. Önemli olan doğru hareketlerle ve düzenli olarak diş temizliğini gerçekleştirmektir. Sert diş fırçalama mine aşınmalarına da neden olabilir. Mine aşınmalarının diğer sebepleri ise çok asitli yiyecek içecek tüketimi ve diş sıkma-gıcırdatmadır.

Diş eti çekilmesinde, dişin diş eti çizgisinin altındaki bölümü yani kökü açığa çıkar. Diş kökünden diş sinir merkezine giden, içi sıvı dolu çok küçük kanalcıklar vardır. Sıcak veya soğuk uyaran bu kanalcıklara temas ettiği zaman sinir uyarılır ve dişinizde sızlama meydana gelir.

Bununla birlikte diş taşı temizliği, diş beyazlatma gibi uygulamalardan sonra hastalarda hassasiyet oluşabilir. Tedavi bittikten kısa bir süre sonra sorun ortadan kalkar. Eğer uzun süreli bir sızlama şikayeti varsa uzman diş hekimine danışılmalıdır.

Diş hassasiyeti çoğu zaman çok umursanmaz ve kendi kendine geçmesi beklenir. Fakat uzun süren ya da sık sık tekrarlanan diş sızlamaları ağızdaki başka sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

Diş Hassasiyetini önlemek için neler yapmalıyım?

  1. Diş eti çekilmesini önlemek için dişler günde en az iki kere, özellikle yiyecek tüketiminden sonra fırçalanmalı ve mutlaka diş ipi kullanılmalıdır. Amaç diş arayüzleri ve diş eti çizgisi dahil tüm ağızı temizlemektir.
  2. Dişlerinizi nazikçe fırçalayın ve ekstra soft kıllı bir fırça kullanın. Yumuşak dokulu fırçalar diş eti çekilmesini ve mine aşınmasını önler.
  3. Asitli yiyecek içeceklerden uzak durun.

Tüm bunları uygulamanıza rağmen diş hassasiyetiniz devam ediyorsa diş hekiminize danışın. İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.