DİŞ FIRÇALAMA VE DİŞ İPİ KULLANIMI

DİŞ FIRÇALAMA VE DİŞ İPİ KULLANIMI

Diş fırçası ve diş ipi kullanımı, diş ve diş etleri üzerinde biriken, dişlerinize ve diş etlerinize zarar veren bakteri plağının temizlenmesinde çok önemli rol oynar. Günlük ağız bakımının tam olarak sağlanması için günde en az 2 kez diş fırçalanmalı ve diş ipi kullanılmalıdır.

Dişlerinizi günde iki kez, en az 2 dakika süreyle, flüorürlü ve güçlü etken maddeleri olan bir diş macunu ile fırçalayın.

Dişlerinizin etkin şekilde temizlenebilmesi için, diş ve dişetlerine 450 ‘lik eğimle dairesel hareketler yaparak dişlerinizi fırçalayın. Arka dişlerin her yüzeyinin temizlendiğine özellikle dikkat edin.

Dişlerinize ve diş etlerinize zarar vermemek için yumuşak(soft) kılları olan diş fırçalarını tercih edin.

Diş fırçanızı her 3 ayda bir değiştirin.

Dilinizi ve ağız içi yanak bölgesini fırçalamayı unutmayın.

Diş etlerinin sıkı ve pembe olmalıdır. Diş etleri kırmızı, şiş ve kanamalı ise diş hekiminize başvurun.

Diş etleriniz kanasa da diş ipi kullanmaktan vazgeçmeyin. Hekiminizle diş ipi kullanımınızın doğru olup olmadığını kontrol edin ve doğru kullanım yöntemlerini öğrenin.

Diş ipi kullanımı diş etlerinizin sağlığını iyileştirir ve kanamanın durmasını sağlar.

Birçok şarj edilebilir diş fırçası normal diş fırçasından daha fazla miktarda bakteri plağını uzaklaştırır. Bazı şarj edilebilir diş fırçalarına ise diş ve diş etlerini korumaya yönelik fazla bastırmanızı engelleyen özellikler eklenmiştir.

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.