Çene Kırıklarının Tedavisi

kii
Çeneler ve yüzü oluşturan kemikler (maksillofasiyal bölge); farklı sebeplerle travmalara maruz kalıp kırılabilir. Yüz kemiklerinde oluşan kırıkların tedavisi vücudun diğer bölgelerindeki kemik yaralanmalarına benzemektedir. Tedavi yöntemi; kırığın yeri, şekli, kırık sayısı, yaş ve genel sağlık durumu gibi hasta ile ilgili bazı faktörlere göre değişkenlik göstermekle beraber, temel mantık kemik parçalarının bir araya getirilip en az 3 hafta hareketsizliğin sağlanmasıdır.

Yüzde ve çene kemiklerinde, kol-bacak kırıklarında olduğu gibi alçı uygulanması mümkün olmadığı için; çene-yüz kırıklarının stabilizasyonunda (hareketsizliğinin sağlanması) başka yöntemler geliştirilmiştir. Kemiğin kırılmış parçalarının tam karşılıklı getirilerek birbirine küçük titanyum plak ve vidalarla sabitlenmesi yöntemi yani rijit fiksasyon bunlardan biridir.

Çene Kırıklarının Tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da randevu almak için İletişim

 

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.