Çene Kemiğindeki Kist Operasyonları

ki
Dişlerin köklerinde veya çene kemiğinde gelişen patojen yapılara kist adı verilir. Bu yapılar kolay kolay belirti vermeyebilir. Ancak enfeksiyon oluşmuşsa, ağrı yapıyorsa, yüzde bir asimetriye neden olmuşsa, ya da rutin olarak alınan radyografilerde tespit edilebilirler.

Bu gibi durumlarda kist cerrahisi zorunludur, sadece ilaç kullanımı ile ne yazık ki iyileşme sağlanamamaktadır. Çene cerrahları tarafından sınırları belirlenip bulundukları bölgeden cerrahi olarak çıkarılmaları gerekmektedir. Özellikle büyük boyuttaki kistlerde cerrahi işlem öncesi volumetrik tomografi istenir ve kistin boyutu ile sınırları net olarak belirlenip, işlem ona göre gerçekleşir.

Çene kisti operasyonlarında cerrahi işlem sonrası takip süreci de en az işlem kadar önemlidir. Çene cerrahının belirlediği düzenli aralıklarla kontroller yapılıp, kistin neden olduğu kemik kaybının iyileşme süreci izlenir.

Çene Kemiğindeki Kist Operasyonları ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da randevu almak için İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.