Ağız içi Eklem Problemleri

423423
Temporomandibular  (Çene) Eklem Rahatsızlıkları günlük dilde çene çıkması, çene kütlemesi, kilitlenmesi, çene ağrısı, ağız açmada zorluk, esnerken kilitlenme, çene kayması, tam kapanmama diye ifade edilen eklem problemlerini kapsar. Bu rahatsızlıklar, çiğneme kasları, temporomandibular eklem (TME), baş ve boyun kaslarının bir kısmı, ligamentler, dişler, yanak, dudak ve tükürük bezlerinden oluşan sistemdeki fonksiyon bozukluklarından kaynaklanır ve ağrıya sebep olur.

Ağız içi eklem rahatsizlıkları, çene eklemi içindeki basıncın düzenlenmesi ve normal çene fonksiyonlarının sağlanması yolu ile tedavi edilir. Tedavi sürecinde splint adı verilen ortopedik apareylerin kullanılması, fizyoterapi, ilaç tedavisi gibi problemin sebebine bağlı olarak değişen, farklı yöntemler uygulanır.

Diş hassasiyeti ile ilgili daha fazla bilgi edinmek ya da randevu almak için İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.