6 Yaş Dişleri ve Önemi

6 Yaş Dişleri ve Önemi

Büyük Azı (6 yaş) dişleri neden önemli?

Büyük azı dişleri tüm süt dişlerinin arkasında yer alan ve 6-7 yaş döneminde çıktığı için 6 yaş dişleri olarak adlandırılan dişlerdir. Ömür boyu ağızlarında kalacak olan ve diş dizinin ve kapanışın oturmasında çok önemli bir yeri olan bu büyük azı dişlerinin sürme döneminde iyi fırçalanması çürükten korunmalarında büyük önem taşır. Bu yaşlarda çocuklarımızı el melekeleri tam yerine oturmamıştır ve bu dişlerin temizlenmesini yeterli şekilde yerine getirememektedirler. Bu durumda bu dişlerin fırçalanmasını çocuklar doğru olarak fırçalamaya alışana kadar anne-babaların yapması çok önemlidir.

Büyük azı dişlerinin çürümeden korunması ve çene gelişiminin bozulmaması için neler yapılmalıdır?
Büyük azı dişlerinin korunmasında en önemli nokta, ağız bakımının düzenli olarak yapılması ve dişlerin etkin bir biçimde fırçalanmasıdır. Bu dönemde mümkün olduğunca çürük oluşturucu besinlerden uzak durulmalıdır. İyi bir bakıma rağmen asit ataklarına karşı oldukça hassas olan bu genç daimi dişlerde özellikle çürüğe yatkın çocuklarda yine de çürük oluşabilmektedir. Bu nedenle bu dişler sürmeye başladıkları ilk andan itibaren düzenli olarak Pedodontistiniz tarafından takip edilmeli ve gerekli koruyucu uygulamalar ile koruma altına alınmalıdırlar. Bu koruyucu uygulamaların başında diş yüzeyinde koruyucu bir kalkan tabakası oluşumunu sağlayan flor uygulamaları ile diş çürüğünün sıklıkla oluştuğu derin girintilerin kapatılmasını sağlayan fissür örtücü uygulamalarıdır.

Bu iki uygulama ile ilgili Pedodonti bölümümüzden ayrıntılı bilgi alabilir, ya da Pedodontistinize ulaşabilirsiniz. İletişim

Bu sitenin içeriği, kullanıcıyı sağlık amaçlı bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgilerin hiç bir zaman bir hekim tedavisinin yada konsültasyon yerini alamaz. Site içeriği asla kişisel teşhis yada tedavi yönetiminin seçimi için değerlendirilmemelidir.